پرفروش ترین و محبوب ترین آلبوم موسیقی سال 97

پست شماره 4397
14:28 , دوشنبه 24 دي 1397

پرفروش ترین و محبوب ترین آلبوم موسیقی سال 97

پرفروش ترین و محبوب ترین آلبوم موسیقی سال 97

معرفی پر فروش ترین و محبوب ترین آلبوم موسیقی سال ۹۷

 

تا اس ام اس ضمن نگاهی کوتاه به وضعیت فروش آلبوم های موسیقی در چند سال اخیر،نیم نگاهی نیز به پرفروش‌ترین آلبوم های چند ماه اخیر و تازه ترین آثار منتشر شده در حوزه موسیقی می اندازیم.

سال های اواخر دهه هفتاد و دهه هشتاد را باید سالهای طلایی آلبوم های موسیقی پاپ دانست. سالهایی که موسیقی پاپ داخلی برای بسیاری از علاقه مندانش تازگی داشت و آلبوم های موسیقی فروش بالایی داشتند. با گسترش موسیقی پاپ و فراگیر شدن انتشار آهنگ های موسیقی و البته رعایت نشدن قانون کپی رایت در ایران، فروش البوم ها هم رو به افول گذاشت.

 

«قانون» در گزارشی روند انتشار آلبوم و پروفروش ترین ها را در سال ۹۷ مورد بررسی قرار داده است:

امسال در حالی آلبوم «ابراهیم» چاوشی پرفروش‌ترین آلبوم سال ۹۷ تاکنون نام گرفته که در سال ۹۵ نیز با انتشار آلبوم «امیر بی گزند» باز هم رکورد فروش را زده بود.

قصه جمع آوری و انتشار آلبوم،قصه ای است که شاید از چند سال پیش،رسیدن به فصل پایانی خود را آغاز کرده است.بسیاری از خوانندگان،انتشار آلبوم راعملی منسوخ شده می دانند چراکه معتقدند تنوع طلبی در سلیقه جدید موسیقیایی مردم در عصر جدید و همچنین هزینه بالای تولید یک آلبوم باعث شده که کمتر خواننده ای خود را درگیر جمع آوری یک آلبوم موسیقی کند.

در طول این سال ها کم نبودند خوانندگانی که با انتشار یک آلبوم آنچنان زمین خوردند که دیگر توان فعالیت پیدا نکردنداما شاید اصلی ترین دلیل،موضوع کپی رایت در این حیطه از هنر است که چند صباحی‌است نقل محافل موسیقی است.این روزها کمتر کسی از عوام مردم به فروشگاه های موسیقی می روند و آلبوم موسیقی خریداری می کنند.ترجیح بسیاری این است که این کار را پشت سیستم و اینترنتی و حتی اکثر اوقات رایگان انجام دهند.

شاید به همین علت باشد که بسیاری از خوانندگان و تهیه‌کنندگان موسیقی ریسک سود احتمالی انتشار آلبوم را به جان نمی خرند و به تک آهنگ های احتمالا موفق و سود ثابت شده کنسرت ها بسنده می کنند.اما برای آن دسته از علاقه‌مندان خاص و نکته بین موسیقی،هنوز هم تعداد و میزان فروش آلبوم های یک خواننده،یک معیار ملموس برای آگاهی از میزان استقبال مردم از یک اثر است.در این گزارش ضمن نگاهی کوتاه به وضعیت فروش آلبوم های موسیقی در چند سال اخیر،نیم نگاهی نیز به پرفروش‌ترین آلبوم های چند ماه اخیر و تازه ترین آثار منتشر شده در حوزه موسیقی می اندازیم:

انتشار آلبوم،پدیده ای در آستانه منسوخ شدن!

اگر از طرفداران تمام عیار موسیقی درباره لزوم یا عدم لزوم انتشار آلبوم موسیقی بپرسید،شاید یک خاطره مشترک برای آن‌ها تداعی شده و در انتها همان راهکار قدیمی خرید آلبوم موسیقی از فروشگاه ها را به ماشینی و اینترنتی شدن همه چیز ترجیح دهند؛طرفداران تمام عیاری که شاید ماه ها،انتظار انتشار آلبوم خوانندگان محبوب‌شان را می کشیدند تا روز و شب‌شان را با گوش دادن به آن ملودی ها سپری کنند.

شایددر آن دوره،اینترنت،در حدی فراگیر نشده بود که حتی ساختار انتقال مفاهیم در موسیقی را با دگرگونی دچار کند!شاید هم ، همان نسل از طرفداران بودند که آلبوم «ابراهیم» محسن چاوشی را به پرفروش ترین آلبوم سال ۹۷ تا این لحظه تبدیل کردند!از طرفی نمی توان به خوانندگان و تهیه کنندگان موسیقی نیز،برای منتشر نکردن آلبوم موسیقی خرده گرفت؛چرا که اگر خواننده ای خود را درگیر انتشار آلبوم کند،شاید نتواند با آسودگی خاطر و سر فرصت،کنسرت بگذارد و به لحاظ اقتصادی خود را بالا بکشد.

از طرفی با افتی که در چند سال اخیر در حوزه انتشار آلبوم رخ داده است،این رسم که خواننده برای برپایی کنسرت باید حتما آلبوم منتشر کرده باشد هم،در حال حاشیه نشینی است،چراکه این روز ها بسیار شاهدیم که خوانندگان نوپایی چون بهنام بانی،بدون داشتن آلبوم و با تک آهنگ های‌شان کنسرت برگزار می کنند!این افت تولید و انتشار آلبوم موسیقی که با رونق برگزاری کنسرت‌ها،همزمان شده شاید بتواند صحه بر این مدعا بگذارد!

از طرف دیگر،هستند خوانندگانی چون محسن چاوشی که بدون برگزاری حتی یک کنسرت تا به امروز،پرفروش ترین آلبوم های هر سال را به خود اختصاص داده و کماکان پیشتاز محبوبیت بین علاقه‌مندان به موسیقی هستند.امسال هم در حالی آلبوم «ابراهیم» چاوشی پرفروش‌ترین آلبوم سال ۹۷ تاکنون نام گرفته که در سال ۹۵ نیز با انتشار آلبوم «امیر بی گزند» باز هم رکورد فروش را زده بود.اما طبق آمار رسمی دفتر موسیقی وزارت ارشاد،در سال ۹۶ ، ۴۹۵ آلبوم موسیقی منتشر شده است که به نسبت سال ۹۵ که این میزان،۴۸۵ آلبوم بود،افزایش داشته است.هرچند سال ۹۴ با انتشار ۵۳۷ آلبوم کماکان پیشتاز است اماهمین افزایش اندک در زمینه انتشار آلبوم هم شاید برای علاقه‌مندان به آن امیدوارکننده باشد.

پرفروش ها کدامند؟!

در حالی که پس از تماس های پی در پی،دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی سوال ما درباره تعداد آلبوم های منتشر شده در سال ۹۷ و میزان فروش آن‌ها نبود ،با پرس و جو از فروشگاه های موسیقی و شهر کتاب ها در می یابیم که آلبوم جنجالی «ابراهیم» کماکان بی رقیب است،آلبومی که گمان می‌رفت مجوز آن صادر نشده و پخش آلبوم به صورت غیر مجاز صورت گیرد اما در نهایت مجوزهای لازم صادر شد و پخش رسمی آلبوم در ایران انجام شد.هیچ‌کدام از قطعات آلبوم قبلا به صورت تک‌آهنگ وارد بازار نشده که این مساله بر جذابیت آلبوم افزود.این آلبوم شامل ۶ تک آهنگ با نام های: «بِبُر به نام خداوندت»، «در آستانه پیری»، «همراه خاک ارّه»، «لطفا به بند اول سبابه ات بگو»، «ای ماه مهر» و «جهان فاسد مردم را» است.

سفرنامه یک شاعر در «کجا باید برم»!

روزبه بمانی نیز که اولین آلبوم رسمی خود را با نام «کجا باید برم»، ۲۴ مهر ۹۷، به همت موسسه فرهنگی- هنری آوای هنر در بازار موسیقی کشور منتشر کرده بود نیز یکی از پرفروش ترین آلبوم ها در سال ۹۷ تاکنون را در اختیار دارد. این آلبوم موسیقی دارای ۱۳ قطعه است که ترانه های هر ۱۳ قطعه را روزبه بمانی سروده است.

از میان این ۱۳ قطعه، چند اثر آن در ماه های گذشته به صورت تک آهنگ در فضای مجازی منتشر شده است. این خواننده که تاکنون آثاری همچون خرقه، من حافظم، خودم خواستم، بدون تاریخ بدون امضا و…را منتشر کرده است؛ با خواندن تیتراژ فیلم سینمایی «لاتاری» به نام «کجا باید برم» که قبلا در فیلم «ربوده شده» نیز از آن استفاده شد،باعث شگفتی بسیاری از دوستداران موسیقی شد به طوری که این اثر تبدیل به قطعه ای محبوب و پر طرفدار میان دوستداران موسیقی و اهالی فضای مجازی شد.

«ایران من» از همایونِ ایران

«ایران من »، آلبوم جدید همایون شجریان با آهنگسازی سهراب پورناظری است.«آلبوم امشب کنار غزل‌های من بخواب» آخرین اثری است که همایون شجریان پیش از این منتشر کرده بود.آلبوم ایران من شامل ۱۲ قطعه آواز و تصنیف است و در آن از سروده‌های شاعران کهن و معاصر مثل فردوسی، سعدی، خواجه شمس‌الدین محمد، اسحاق انور، پوریا سوری و اهورا ایمان بهره گرفته شده است.

در این آلبوم علاوه بر نوازندگان متبحر ایرانی، تعدادی نوازنده خارجی نیز حضور دارند و بخش‌هایی از ضبط این پروژه در خارج از ایران انجام شده است. در این اثر دلنیا آرام به عنوان خواننده سوپرانو حضور داشته و از نوازندگان آن می‌توان به تهمورث پورناظری، آزاد میرزاپور، حسین رضایی‌نیا، آتنا اشتیاقی، استفانی بیبو، سارا چازین و گابریل بیستلین اشاره کرد.«مقدمه قلاب و آواز قلاب»، «تصنیف قلاب»، «آواز من کجا باران کجا»، «خوب شد»، «اسفند»، «نوروزخوانی»، «نوروز»، «ابر بهار»، «کمانچه، مقدمه و آزوار مرگ اسفندیار»، «مرگ اسفندیار» و «ایران من» قطعات این آلبوم هستند.

«با یادش» با یادِ جواد معروفی

«با یادش» عنوان یکی از تازه ترین آثار موسسه فرهنگی- هنری «ماهور» است که در قالب یادواره استاد جواد معروفی نوازنده و آهنگساز پیانو با هنرمندی پویان آزاده منتشر شد.پویان آزاده در توضیح این اثر نوشته است:«به مناسبت گذشت ربع قرن از فوت استاد جواد معروفی و همزمان با سالروز درگذشت‌شان این مجموعه را منتشر می‌کنم. تراک‌ها مطابق با مُدگردی ردیف هفت دستگاه موسیقی ایران ترتیب یافته‌اند.

قطعات برای سهولت درک مخاطبِ کمتر آشنا با موسیقی دستگاهی، با پیانوی کوک اروپایی قابل اجراست. برخی قطعات با نگاهی مخاطب‌شناسانه و به منظور نمایاندن زیبایی‌های نهفته ‌در قطعات استاد معروفی، به‌اختصار اجرا شده‌اند. این مجموعه را می‌توان یادگاری از استاد گرانقدرم جواد معروفی دانست که آن را بر اساس یافته‌هایم از آثار ایشان نواخته‌ام؛ آثاری معروف و برخی مهجور از گنجینه‌ مکتب پیانوی کلاسیک ایرانی.»آلبوم «با یادش» (یادواره استاد جواد معروفی) بانوازندگی پیانو و تنظیم پویان آزاده منتشر شد».

«به موازات بی وزنی» با فضایی تلفیقی

به موازات بی وزنی اثری‌است در فضایی از موسیقی تلفیقی-تجربی که با هنرنمایی دو نوازنده سیاوش مولاییان (کمانچه) و کسری فریدی (پیانو) در قالب هفت قطعه به عناوین «مدار صفر»، «تناوب مداری»، «مدار یک»، «مدار دو»، «مدار اختلالی»، «مدار سه» و «حد گریز» به اجرا در آمده است.

موسیقی این اثر نه آنقدر شخصی و تجربی است که افراد کمی با آن ارتباط برقرار کنند و نه آنقدر گرفتار چارچوب‌ها و تکراری است که ملال‌آور باشد. از نوع ساختار قطعات می‌توان حدس زد که دو هنرمند ساعت‌های زیادی را به بداهه نوازی و کشف جادوی نغمات پرداخته‌اند. به موازات بی وزنی ذهن شما را به تجربه‌ بی وزنی فرا می‌خواند.شایان ذکر است که آلبوم «به موازات بی وزنی» از سیاوش مولاییان و کسری فریدی، از سوی پخش موسیقی رها راهی بازار شده است و از پرطرفداراها بین جوانان و هنردوستان به شمار می رود.

«والسی برای جانان » و پرواز بر بام خیال

امیر عظیمی پیش از این اولین آلبوم خود به نام «در سوگ خاطرات از دست رفته» را منتشر کرده بود.مجموعه پیش رو شامل ۱۰ آهنگ بی‌کلام و اولین تجربه امیر عظیمی در زمینه تک‌نوازی ویولن و پیانو در کنار آهنگسازی آلبوم است.

آهنگ‌ها اکثرا ریتمی ملایم و آرامش‌بخش دارند. از دیگر نوازندگان این اثر می‌توان به داریوش بیژنی، بردیا کیارس، پدرام یوسفی و رضا فدوی‌نیا اشاره کرد.این آلبوم دارای ۱۰ تک آهنگ است با نام های: «والسی برای جانان»، «آذر»، «آغوش طولانی»، «تهران زیبای من»، «برف دانه»، «باران بی پایان»، «ایرانه خانوم»، «جهان بعد از تو»، «ماه» و «ستاره های سوخته».

«شیراز» در ساز و صدای دنگ شو!

تازه ترین آلبوم گروه موسیقی «دنگ شو» که از مدت ها پیش برای دریافت مجوز آن اقدام شده بود، از روز سه شنبه ۲۷ آذر با عنوان «شیراز» توسط موسسه پخش «رها» وارد بازار موسیقی شده است که با وجود کوتاهی زمان انتشار از فروش خوبی برخوردار بوده است.گروه «دنگ شو» با انتشار متنی به بهانه انتشار این آلبوم آورده است:«با آنکه زمان به عقب بر نمی گردد و سال‌های هیجان جوانی در انتظار گرفتن مجوز انتشار «شیراز، چل ساله» گذشت، با این حال امروزخوشحالیم که آلبوم  «شیراز، چل ساله» بعد از این سال ها و به نام «شیراز» در همه جای ایران منتشر شده است.بی عشق نگشاید گره…»

«در مزرعه» با آدمک ها!

«در مزرعه » آلبوم جدید گروه آدمک است.پیش از این آلبوم «نمک» در دو نسخه باکلام و بی‌کلام از این گروه منتشر شده ‌ بود.موسیقی مزرعه برای کودکان است و همان طور که از اسمش پیداست راجع به حیوانات مزرعه است. فضای کلی اثر آرامش بخش است.

سازهای اُرف، ضربی و فلوت‌ریکوردر بیشترین استفاده را در آهنگ‌ها داشته‌اند.بخش دوم اثر شامل تمام آهنگ‌های بخش اول به صورت بی‌کلام است. نسخه بدون کلام هر ترانه به منظور همخوانی یا ساخت حرکت- بازی به صورت فردی یا گروهی آورده شده است. در قطعات بی‌کلام ملودی توسط فلوت ریکوردر نواخته شده و جلوه‌های صوتی نیز حذف شده تا کودکان و مربیان بتوانند حرکت-بازی یا شعرهای ساخته خود را با هر موضوعی روی موسیقی قرار دهند.خوانندگی آثار توسط ماکان اشگواری و شهرزاد بهشتیان انجام شده است. فلوت ریکوردر را فرهود بیگلربیگی نوازندگی کرده و تنظیم قطعات و اجرای سایر سازها بر عهده گروه آدمک بوده است.

آلبوم هایی که در راهند

رضا صادقی،خواننده محبوب موسیقی پاپ در ۱۵ آذر در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران آخرین کنسرت از آلبوم «فقط گوش کن» را اجرا کرد. این درحالی بود که او در این کنسرت از آلبوم جدیدش «زندگی کن» با قطعه « بغض و باروت» نیز رونمایی کرد. این آلبوم که با ۱۲ قطعه به آهنگسازی و تنظیم رضا صادقی، مهران خالصی، سعید شمس، پدرام شهرکی و شهراد قرار است اواسط دی منتشر شود دارای فضایی پاییزی و عاشقانه است و از نظر ریتم هم سعی شده به حال وهوای جوانان امروز نزدیک باشد و درحال حاضر مراحل اخذ مجوزهای لازم را طی می‌کند.آهنگسازی قطعه «عاشق کشی» این آلبوم ۱۰ قطعه ای را بابک جهانبخش انجام داده که همین عامل تشویقی دیگری برای فروش این آلبوم است. «یعنی درد» آلبوم قبلی رضا صادقی است که در سال ۹۶ منتشر شد.

یراحی و تکاپو برای انتشار یک آلبوم تمام عربی

تا این لحظه قرار بود یک آلبوم تمام عربی در جایگاه پنجمین آلبوم مهدی یراحی قرار گیرد. آلبومی که هنوز خبر قطعی تاریخ انتشار آن مشخص نشده است اما یراحی برای ساخت آن، آبان سال گذشته به خوزستان رفت تا با مشورت هنرمندان محلی این منطقه درباره قطعات عربی آن تصمیم بگیرد.

انتشار چهار آلبوم در هفت سال، نشان می دهد با این که استقبال عمومی از قطعه های یراحی به ویژه قطعه های عربی اش زیاد است، او خواننده گزیده کاری است.گذشت دو سال از انتشار آخرین آلبوم یراحی و اولین بودن در انتشار آلبوم تمام عربی در ایران، می تواند خواننده «حیک» را از بقیه پاپ خوان ها جلو بیندازد.

عاشقانه‌ اشرف‌زاده با تلفیقی از پاپ و کلاسیک

این روزها قطعه «بی تو» تیتراژ برنامه «شبی با عبدی» با صدای حجت اشرف زاده به گوش بسیاری رسیده و زمزمه می شود.همچنین خبر همکاری این خواننده با گروه آلمانی شیلر به عنوان خواننده آلبوم جدید این گروه را نیز اغلب شنیده ایم. او مرداد امسال خبر ساخت قطعه عاشقانه‌ای با ترانه امید صباغ نو را داد و گفت در تدارک تولید قطعه های جدید برای انتشار یک آلبوم است که بعد از ماه صفر پخش خواهد شد.استقبال از قطعه موفق «ماه و ماهی» نشان داد که فرمول تلفیق موسیقی کلاسیک -پاپ و ترانه محبوب جواب می دهد. آلبوم اشرف زاده که با انتشارش عنوان چهارمین آلبوم رسمی او هم تکمیل می‌شود، با فضای تلفیقی به همراه تم عاشقانه آرام می تواند دلیل فروش آلبوم او در میان سیل پاپ خوان ها و مورد علاقه پاپ دوست ها باشد.

خواجه امیری با شهری که دیوانه است!

اکنون با گذشت دو سال از انتشار آخرین آلبوم احسان خواجه امیری با نام «سی سالگی» که با استقبال هواداران و مخاطبان نیز روبه روشد، آلبوم جدید او به نام «شهر دیوونه» در تاریخ دوم بهمن سال جاری به همت موسسه فرهنگی- هنری «رویال هنر» در دسترس هواداران و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. درباره نهمین آلبوم خواجه امیری خبر رسمی منتشر نشده اما او با اشتراک یک ویدیو در صفحه شخصی خود از انتشار آلبوم جدیدش خبر داد. او گفت تمام تلاشش را کرده تا فضای آلبوم جدید با آلبوم های قبلی متفاوت باشد. همچنین او از ضبط ۲۳ قطعه خبر داد که قرار است حدود ۱۲ قطعه آن برای آلبوم جدید، گلچین شود. این خواننده مطرح در آلبوم جدید خود با هنرمندان و چهره هایی همچون روزبه بمانی، پدرام کشتکار، سعید زمانی، معین راهبر، مهدی ایوبی، زهرا عاملی، سعید شمس، آرش محرابی، ساره تاجیک، عاطفه حبیبی، امیر حسین فیض، وحید پویان، فرشید ادهمی، بهداد ضرغامی و … همکاری داشته است.

«همایون» و آلبومی که در راه است

دومین آلبوم حامد همایون خواننده جوانی که ورودش به دنیای موسیقی پاپ با سر و صدا همراه بود، در راه است. این خبر را محسن رجب پور، مدیربرنامه هایش به خراسان گفت. او اعلام جزییات بیشتر این آلبوم را به روز های آینده موکول کرد و گفت این آلبوم تا قبل از پایان سال منتشر خواهد شد.اولین آلبوم حامد همایون به نام «دوباره عشق» در سال ۹۵ منتشر شد. تک آهنگ های او در همان روزهای اول به اعتبار تهیه کننده خود یعنی رجب پور، بازار موسیقی پاپ را تصرف کرد و با وجود انتقاد های فراوان،طرفدارانی را هم به خود اختصاص داد.

«کاکوبند» و بازگشت پس از چهار سال

گروه موسیقی «کاکوبند» از آن گروه های بی حاشیه‌ای است که در آن همیشه قطعه هایی با تلفیق ایده های بدیع، سر و صدا به پا می کند. اعضای «کاکوبند» به خوانندگی و آهنگسازی نیما و پویا صرافی مهر که اولین آلبوم خود یعنی « دعوت» را تابستان سال ۹۴ منتشر کرد، این روزها در خارج از کشور به سر می برند تا مراحل نهایی آماده سازی دومین آلبوم خود رابه پایان برسانند.زبان موسیقیایی خاص این گروه که با تلفیق احساسات شرقی و تکنیک های موسیقی غربی به دست آمده است به اضافه فضای الکترونیک حاکم بر موسیقی آلبوم دوم این گروه، نقطه قوت هایی است که می تواند مخاطب را به خرید آلبوم این گروه تشویق کند.هرچند این امتیاز ها به همان دلایل ذکر شده و خاص بودن سبک آن‌ها می تواند تهدید‌آمیز هم باشد!

جست و جوهای دیگر

در حالی که انتظار داشتیم اسم های پرتکراری چون امید حاجیلی و نام های پرجنجالی چون حمید هیراد را هم در لیست افراد در آستانه انتشار آلبوم ببینیم، متوجه شدیم که امسال از آلبوم آن‌ها خبری نیست اما برخی خوانندگان نام آشنا چون محمد علیزاده، مهدی یغمایی و مجید اخشابی در حال تولید تک آهنگ هستند و گروه‌های موسیقیایی نیز منتظر رسیدن تاریخ کنسرت و رفتن روی صحنه اجرا هستند.

توجه : تمام حقوق مطالب محفوظ می باشد.

 • نویسنده :
 • بازدید : 228
 • دیدگاه : 0

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]